Chléb je tu s námi v různých podobách už asi 5000 let. Za dob českých králů se mu dostávalo velké pocty, kdy jej při korunovaci upřednostňovali dokonce před zlatem. V dnešní době mám ale pocit, že se mu nedostává ani z poloviny takové pozornosti jako kdysi.
Proto si sama peču kváskový chléb už druhým rokem. Tak jsme si na něj doma zvykli, že si po kupovaném chlebu ani nezasteskneme. Ale ne každému se chce shánět nebo vyrábět kvásek, takže přichází na řadu droždí. Bylo pro mě příjemnou změnou zkusit chléb z droždí, který je hotový asi za 2,5 hodiny i s kynutím. Výsledná chuť je malinko kyselejší, než u chleba kváskového (to je samozřejmě přidaným octem), ale stejně mnohem lepší než ten kupovaný.
Recept:
- 500 g hladké mouky
- 300 g žitné chlebové mouky
- 30 g droždí
- 20 ml octa (kvasného lihového)
- 20 g soli
- 5 g kmínu
- 30 g lněného semínka (možné vynechat)
- 5 g koriandru (možné vynechat)
- 550 ml vlažné vody
Suroviny na tento recept, navíc za skvělou cenu, naleznete například v letáku Billa.
Postup:
Smícháme všechny ingredience a vypracujeme hladké těsto, které jemně poprášíme moukou a necháme 30 minut kynout. Po této době těsto znovu propracujeme na pomoučené pracovní desce (vytlačíme přebytečný vzduch a zajistíme rovnoměrnější pórovitost výsledného chlebu) a přendáme do ošatky nebo do mísy vyložené utěrkou a vysypané trochou mouky, kde necháme chléb opět nakynout.
Mezitím rozehřejeme troubu na 250 °C a před vložením chleba do trouby ji zapaříme, buď vodou z rozprašovače, nebo nalijeme vodu do nádoby na dně trouby (cca 0,5 dl). Chléb pečeme 10 minut při teplotě 250 °C a po této době teplotu snížíme na 200 °C a chléb dopékáme dalších 30–40 minut dozlatova. Hotový chléb poznáme podle poklepání na spodní stranu, kdy uslyšíme dutý zvuk. Pekaři říkají, že správně upečený chléb zvoní.
Čerstvě upečený chléb je výborný samotný nebo třeba s pomazánkou z červené čočky, kořenové zeleniny, česneku, lahůdkového droždí a mleté papriky. Dobrou chuť přeje Petra!